Nádrže CNG a jejich výměna

Nádrže CNG

CNG nádrže jsou vyráběny pouze válcové a umístění je nejčastěji v zavazadlovém prostoru.

CNG se skladuje v plynném stavu pod vysokým tlakem cca 200 barů. To samozřejmě klade velké nároky na materiál používaný pro výrobu nádrží. CNG nádrže se proto vyrábí z vysoce kvalitního ocelového plechu o min. tloušťce 8 mm nebo z lehčího, ale dražšího kompozitu.  Např. ocelová nádrž o objemu 70 l (360×900 mm) váží 70 kg a pojme 14 m3 CNG (cca 10 kg CNG).
Vozidlo s průměrnou spotřebou 8 l benzínu/100 km by pak na tuto nádrž mělo dojezd cca 180 km.  Dojezd vozidel přestavěných na LPG se běžně pohybuje okolo 500 km na nádrž. Pro srovnatelný dojezd při použití CNG by bylo nutné použít 3 nádrže což by vedlo k velkému zatížení všech komponentů zadní nápravy.
Ceny CNG nádrží se v závislosti na objemu a použitém materiálu pohybují v násobcích cen za LPG nádrže což výrazně ovlivňuje cenu přestavby.

Válcová nádrž CNG:

CNG nádrže jsou dostupné v několika provedeních.

  • Typ 1 je vyrobena pouze z ocely a nevýhodou je vyšší hmotnost.
  • Typ 2 jsou nádrže vyrobené také z ocely, ale nádrž je po obvodu vyztužena kompozitním materiálem a tím je ušetřeno 25% hmotnosti.
  • Typ 3 jsou nádrže, kdy jejich skořepina je vyrobena z hliníkové slitiny a celý povrch je vyztužen kompozitem a tím dojde k velkému snížení hmotnosti.
  • Typ 4 jsou nádrže s polyethylenovou skořepinou vyztuženou kompozitem po celém povrchu.
  • Typ 5 jsou nádrže vyrobené pouze z kompozitního materoiálu.

Typy CNG nádržíCNG nádrž

Nádrže LPG a předepsaná maximální životnost

Nádrže LPG montované se soupravami alternativního pohonu do vozidel mají předepsanou maximální životnost 10 let od data výroby. V současné době u řady vozidel dochází k nutnosti výměny nádrží LPG. Tuto výměnu je možné provést prostou výměnou válcové nádrže za válcovou, nebo nádrže v prostoru pro rezervu (toroidní) za nádrž stejného provedení. Je  však možné provést výměnu náhradou válcové nádrže nádrží LPG do prostoru pro rezervní kolo nebo opačně.Výměnu provádíme i u vozidel z dovozu.

U vozidel s předpokladem vyřazení z provozu (kratším než 10 let), je možné provést náhradu starší nádrže s kratším ukončením životnosti.

AUTOGAS – CENTRUM Strakonice provádí všechny uvedené výměny nádrží LPG včetně zanesení do příslušné dokumentace k vozidlu. Realizujeme komplexní servis LPG.

Nádrže CNG a předepsaná maximální životnost

Protože životnost CNG nádrží je omezená, zpravidla výrobce uvádí 20 let od data výroby(v některých případech 15let) se cena přestavby  na pohon CNG stanovuje po objednání  nádrží v závislosti na požadavcích zákazníka. Životnost nádrže u CNG stanovuje výrobce.

AUTOGAS – CENTRUM Strakonice provádí všechny uvedené výměny nádrží CNG včetně zanesení do příslušné dokumentace k vozidlu. Realizujeme komplexní servis CNG.

Množství plynu v nádrži LPG

množství plynu v lpg nádrži

Digitální ukazatel hladiny

 

Bezkontaktní ultrazvukové měření hladiny určené pro nádrže LPG osobních automobilů a LPG nádrží v obytných automobilech. Více informací na stránce Digitální měření množství paliva LPG

 

Toroidní nádrž úprava

Válcová nádrž